Nowoczesne domy z drewna

Wybudowanie domu rodzinnego kojarzy się zazwyczaj ze żmudnym, trwającym kilka lat procesem. Mało osób wie, że przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, dom jednorodzinny można wybudować nawet w pięć miesięcy.

Nowoczesne domy z drewna

Rozwiązaniem tradycyjnym w Polsce jest stosowanie metody mokrej, murowanie ścian domów z materiałów takich jak np. porotherm, cegła, ytong. Współcześnie mamy jednak do wyboru szereg nowoczesnych metod i technologii, takich jak np. budowanie drewnianych domów o konstrukcji szkieletowej z elementów prefabrykowanych. Na czym polega ta technika?

Domy prefabrykowane z drewna

Domy prefabrykowane to domy montowane z elementów, które powstają w halach produkcyjnych – co zapewnia znacznie większą jakość, niż w przypadku tradycyjnych metod budownictwa. Elementy prefabrykowane to głównie ściany o wysokości kondygnacji, stropy oraz elementy dachu. Na hali produkcyjnej mogą też powstać gotowe konstrukcje dachowe.

Etapy budowy domu prefabrykowanego z drewna na podstawie jednej z naszych realizacji

Historia domów prefabrykowanych

Drewno jako budulec domów towarzyszy człowiekowi od pradawnych czasów. Począwszy od prymitywnych szałasów, ludzie stopniowo opanowywali coraz bardziej zaawansowane techniki konstruowania drewnianych domów. Drewno, które zostało prawidłowo użyte oraz zostało odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane, może być równie trwałe co beton, czy stal.
W Polsce przetrwało budownictwo domów z bali. W innych krajach popularny był tzw. Kanadyjczyk, czyli dom budowany w oparciu o konstrukcję szkieletową z drewna wykonywaną na placu budowy.
Oglądając film, osadzony w realiach USA i Kanady, albo krajów skandynawskich, prawdopodobnie zwróciłeś uwagę na drewniane budownictwo. Jest ono bardzo popularne w tych krajach. Przyczynił się do tego o niższy koszt utrzymania domu oraz bardzo szybki czas powstawania takiego budynku.
Wraz z rosnącą popularnością domów drewnianych, nastąpił rozwój technik ich budowy.
Ze względu na uwarunkowania kulturowe, technika wykonywania domów z elementów prefabrykowanych zagościła w Polsce dopiero w latach 90-tych XX wieku. Największymi popularyzatorami tego typu budownictwa byli powracający do kraju emigranci. Zauważyli oni korzyści i zalety drewnianych domów, budowanych w Kanadzie, USA, krajach Skandynawskich czy też Niemczech i Austrii. Koszt utrzymania domów prefabrykowanych z drewna jest o około 60% mniejszy w porównaniu z kosztem ogrzewania domów murowanych.

Jakość domów prefabrykowanych

Ponieważ elementy ścian wykonywane są w halach produkcyjnych, wpłynęło to znacznie na ich wysoką jakość. Doświadczeni specjaliści produkcji dopasują elementy co do milimetra, tutaj nie ma miejsca na błędy. Jakość domów prefabrykowanych oraz ich zalety coraz szybciej zdobywają zagorzałych entuzjastów i użytkowników w Polsce. Według danych Lasów Państwowych w 2018 roku.  około 5-6 % budynków mieszkalnych wykonuje się w naszym kraju z drewna, a ten odsetek wzrasta z roku na rok.
Budownictwo drewniane przyczynia się do popularyzacji drewna, a tym samym wzrostu zalesiania terenów przez Lasy Państwowe.

Podobał Ci się artykuł?

Nie przegap kolejnych! Zapisz się na newsletter!